poniedziałek, 5 listopada 2012

Bonfire Night

Bonfire Night Noc Ogniska Każdego roku, dnia 5 listopada Brytyjczycy obchodzą uroczystość zwaną Bonfire Night po polsku Spisek Prochowylub Noc Ogniska.
Tego dnia rozpalane są ogniska, można również oglądać wspaniałe pokazy sztucznych ogni. Dzień tenu pamiętnia próbę wysadzenia w powietrze budynków brytyjskiego parlamentu oraz zamordowania ówczesnego króla Angliii Szkocji, JakubaI.
Noc znana jest pod nazwą Guy Fawkes Night lub Bonfire Night.
Co roku, w rocznicę zamachu, odbywają się w Londynie obchody upamiętniające to wydarzenie. W listopadzie 2005 odbyły się huczne uroczystości z okazji 400-lecia pamiętnej nocy. Do tej historii nawiązuje też komiks V jak Vendetta (scenariusz: Alan Moore) i film na jego podstawie. W 1847 pisarz francuski Juliusz Verne napisał sztukę teatralną w pięciu aktach wierszem La Conspiration des poudres o tych wydarzeniach. Sztuka została wydana drukiem w XX wieku, ale jeszcze nie została wystawiona.

Remember, remember the fifth of 
November 
The Gunpowder Treason and Plot 
I know of no reason, 
Why Gunpowder Treason 
Should ever be forgot...

Pamiętaj, pamiętaj piąty listopada, 
Zdradę i spisek prochowy. 
Nie znam powodu, 
Dla którego ta zdrada 
Miałaby być zapomniana


I dziś chciałabym umieścić wam parę zdjęć które udało mi się zrobić z mojego okna , gdzie mam piękny widok na taki właśnie pokaz sztucznych ogni.

Zapraszam !! 
A wy co myślicie o takim świętowaniu ?? dziewczyny w UK , bierzecie udział ?

Jeśli chcecie poczytać więcej informacji na ten temat zapraszam : źródło: ivauroda


1 komentarz: